تفوق مکان بر مکان و زمان بر زمان ، به امر الهی

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله عز و جل : و اذ قلنا ادخلو هذه القریه فکلوا منها حیث شئتم رغدا و ادخلوا الباب سجدا و قولو حطّه نغفر لکم خطایاکم و سنزید المحسنین . سوره مبارکه بقره آیه 58 .

در تمام ترجمه هایی که این حقیر از آیه فوق دیده ام، و قولوا حطه را به: بگویید خدایا ما را ببخشای، و از این قبیل ترجمه کرده اند. و درست تر آن است که بگوییم: آمرزش می خواهیم. و در این مساله نکته ای بس ظریف هست که در مختصری به عرض می رسانم.

همانطور که اطلاع داریم این آیه، به ورود بنی اسرائیل به بیت المقدس  اشاره دارد  که به فرمان خدا صورت پذیرفت و پس از بخشیدن اختیار در خوردن و نوشیدن نعمات آن جا، خداوند تبارک و تعالی توسط حضرت موسی علی نبینا و علیه الصلاه و السلام به ایشان امر می فرماید که با تعظیمی هر چه تمامتر به بقعه ی بیت المقدس که مزار ابراهیم نبی و پیامبرانی دیگر علیهم السلام و هم عبادتگاه بوده وارد شوند،  و بدین جهت که خدا آنجا را عزیز داشته، در آن مکان پر برکت طلب آمرزش کنند. و فرمود بگویید: حطه، یعنی بگویید طلب آمرزش داریم، تا گنهانتان را بر شما بیامرزم. حطه در اینجا خبر مبتدای محذوف است و معنی درخواست ما ( در این مکان ) حطه ( آمرزش ) است را دارد، (هر چند قوم بهانه جوی حطه را هم حنطه کردند و به نعمات شهر قانع نشده و گندم را به بهای  مغفرت خریدند) و  این دلیل مبرهنی است بر قرار گرفتن برکت خداوندی در مکان یا زمانی که حضرتش معین بفرماید، چه اگر چنیین نبود ادخلوا هذه القریه کفایت می نمود، لکن مکان آباد را برای تنعم دنیوی و معاش روزمره تعیین فرمود و آن مکان مقدس را جهت دریافت برکت و رحمت و مغفرت، با مسالت.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته 

/ 4 نظر / 47 بازدید
محمدعلی

از نکات نغزی که بیان می دارید مستفید گشته و لذت بردم . موفق و سربلند باشید .

محمدرضا

جزاک الله

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345434301.43

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 119382725